Kredi Kartına Yeni Sınırlamalar Gelir mi? İşte Konuşulan Önlemler

Enflasyonla mücadele kapsamında atılan adımlara rağmen talepte beklenen soğuma gerçekleşmedi. Bu nedenle kredi ve kredi kartlarına yönelik yeni düzenlemeler konuşulmaya başladı. Bankalar, nakit avansa taksit sınırı getirerek ilk adımı atmış oldu. Kredi faizlerinde de artışa gidildi. Alınan kararlar kart ile taksitli alışverişleri kapsamadı. Kredi kartı ile ilgili düzenlemelerin nisan ayından sonra gelmesi bekleniyor.

Olası Önlemler:

Kredi kartlarına taksit uygulamasının kaldırılması

Kredi kartı limitlerinin düşürülmesi

Kredi kartı faiz oranlarının artırılması

Asgari ödeme tutarının artırılması

Yüksek limitli harcamaların kısıtlanması

Lüks tüketim için harcama limitleri konulması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten Uyarı:

Şimşek, bankaların kredi kartı limitleri ile ilgili uyarı yapmıştı. “Limit belirlerken gerçekçi beyan ve belgeye dayalı olması, bu limitlerin bütünlük arz etmesi önemli. Her banka kendi kafasına göre bir limit belirlememeli. Önümüzdeki dönemde sürpriz yapmadan, piyasaları bozmadan bu konuları çalışacağız. Sonuçlandırdığımız bir çalışma yok. Uluslararası kurallar neyi gerektiriyorsa onu yapacağız.”

Kredi Büyümesine Müdahale:

Merkez Bankası (TCMB), geçen hafta bankaların kredi büyümesine sınırlama getirmişti. Karara göre ticari krediler için büyüme sınırı aylık yüzde 2,5’ten yüzde 2’ye, ihtiyaç kredilerinde ise yüzde 3’ten yüzde 2’ye düşürülmüştü.

Elektronik Eşya ve Mobilya Satışları Hızlandı:

Ocak ayı perakende satış verileri, son aylarda harcamaların hangi sektörlerde hızlandığını ortaya koydu. Perakende ticaret satış hacmi ocak ayında aylık olarak yüzde 2,6 yükseldi. Bu rakam, son 6 ayın en hızlı yükselişi olarak kaydedildi. Elektrikli eşya ve mobilya satışları ocak ayında aylık bazda yüzde 6,1 artış gösterdi. Aynı ayda gıda harcamaları ise yüzde 2,6 artış yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x